Skuteczna optymalizacja kosztów energii - jak ją sobie zapewnić?

Ostatnie miesiące nie były powodem do uśmiechu przez większość firm przez narastające podwyżki cen energii. Wcale nie dziwi nas zachowanie przedsiębiorstw, że coraz częściej szukają wielu rozwiązań jak uciec od wielkich płatności za energię elektryczną. Szukają oszczędności i sposobu na zmniejszenie zużycia energii.

Najlepszym rekomendowanym sposobem na skuteczne wyniki jest skorzystanie z usługi doradztwa energetycznego, które oferuje optymalizację kosztów energii. Czasem wystarczają małe zmiany parametrów, a można uzyskać bardzo efektywne rezultaty. 

Świadome przedsiębiorstwo powinno być gotowe, aby skorzystać z usługi, patrząc nawet na dynamiczny rozwój gospodarki można wdrożyć rozwiązania, które przyniosą zyski oraz zminimalizują koszty w przyszłości. 

Jakie wyróżniamy sposoby na skuteczną optymalizację kosztów energii?

Skorzystaj z audytu energetycznego

Audyt energetyczny budynku to pierwszy krok do zmniejszenia energochłonności budynku. Jest to więc ekspertyza techniczno-ekonomiczna dotycząca użytkowania energii w badanym obiekcie, która zawiera założenia do projektu modernizacji obiektu. Stanowi on ocenę istniejącego stanu użytkowania energii w danym obiekcie oraz określa możliwości i środki służące do jego poprawy. Najważniejszym elementem audytu jest obliczenie zapotrzebowania na energię i moc w obecnym stanie obiektu oraz po zrealizowaniu usprawnień proponowanych przez audyt.

Co zawiera audyt energetyczny?
1. Sformułowanie zadania,
2. Zebranie danych o obiekcie,
3. Analiza i ocena stanu
4. poszukiwanie i formułowanie możliwych rozwiązań, które poprawią stan obiektu
5. Ocena rozwiązań i wybór optymalnego rozwiązania

Z pewnością dla wielu przedsiębiorstw audyt może okazać się bardzo opłacalny.

Kompensacja mocy biernej - redukcja zbędnych kosztów

Energia bierna jest potrzebna do prawidłowej pracy urządzeń i może być przez nie pobierana z sieci lub oddawana do sieci. W pewnym stopniu obciąża to źródło prądu i powoduje straty ciepła, wpływa również negatywnie na dystrybucję energii czynnej i częstsze awarie sieci zasilającej.

Przepływ zbyt dużej ilości energii biernej w sieci elektroenergetycznej powoduje konieczność instalowania dodatkowych urządzeń, przewodów o większych przekrojach, zmniejsza przepustowość sieci zasilających, zwiększa straty energii czynnej w transformatorach, sieciach oraz instalacjach odbiorczych, a także powoduje spadki napięć w transformatorach i liniach zasilających.

Kontrolowanie poziomu pobieranej mocy biernej stanowi element racjonalnego gospodarowania energią elektryczną. Tymczasem pobór ten można dość łatwo zoptymalizować. Najprostszym sposobem zmniejszenia poboru energii biernej indukcyjnej pobieranej z sieci elektroenergetycznej jest przyłączenie baterii kondensatorów. Natomiast do kompensacji mocy biernej pojemnościowej oddawanej do sieci elektroenergetycznej stosuje się baterie dławików indukcyjnych. 

Redukcja kosztów

Pierwszym krokiem jaki należy uczynić w celu redukcji kosztów jest przeanalizowanie faktur za energię elektryczną w części dystrybucyjnej. Niektóre opłaty na fakturze naliczane są tylko wówczas, gdy odbiorca przekracza określone w umowie dystrybucji limity. Większość odbiorców nawet nie wie, że w ogóle takie opłaty ponosi. Dystrybutorzy energii elektrycznej pobierają opłaty m.in. za wprowadzenie do sieci energii biernej pojemnościowej oraz za przekroczenie dopuszczalnej ilości energii biernej indukcyjnej tgfi. Kary naliczane za energię bierną są wyrażone w jednostce „kvar” lub „Mvar” zależnie od wolumenu zużycia. Naliczane z tytułu zbyt dużego poboru mocy biernej opłaty stanowią nawet 30% całego rachunku. Niepotrzebne wydatki należy optymalizować, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne na długie lata. 

Redukcja niepotrzebnych wydatków w przedsiębiorstwie. Jeśli szukasz sposobu na optymalizację kosztów energii to mamy dla Ciebie rozwiązanie

Już wiesz, co należy zrobić w celu optymalizacji kosztów. Czas na praktykę!

Sprawdź tę ofertę!

Zapisz się na nasz newsletter

Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności dostępnej na stronie internetowej.

Chcesz, by optymalizację kosztów energii przeprowadzili dla Ciebie eksperci?

Napisz do nas, chętnie Ci pomożemy!

Polecane artykuły

Mój prąd 5.0

Mój prąd 5.0 – jakie zmiany w 2023 roku? Facebook Instagram Linkedin „Mój prąd 5.0” zostanie uruchomiony. Jakie są zasady jego funkcjonowania? Oferujemy kompleksowe doradztwo

Kredyt ekologiczny

Kredyt ekologiczny – czy istnieje prostszy sposób na zwiększenie efektywności energetycznej? Facebook Instagram Linkedin Kredyt ekologiczny to doskonały sposób na poprawienie efektywności energetycznej. Jest to

Mój prąd 4.0 – Magazyn energii

Mój prąd 4.0 – dotacja do fotowoltaiki i magazynu energii Facebook Instagram Linkedin W dniu 15 grudnia 2022 roku oficjalnie ruszył program Mój prąd 4.0.

Zapisz się na nasz newsletter