Mój prąd 4.0 - dotacja do fotowoltaiki i magazynu energii

W dniu 15 grudnia 2022 roku oficjalnie ruszył program Mój prąd 4.0. Dotacje do mikroinstalacji fotowoltaicznych i magazynów energii są dużo wyższe nich dotychczas. Jakie zasady nowego Mojego Prądu 4.0? Jakie dopłaty i do czego?

Cel programu:

Celem programu tak jak w poprzednich edycjach jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Ciekawostką jest, że w ubiegłym roku 1,5% energii elektrycznej zostało wyprodukowane przez fotowoltaikę.

Budżet:

Maksymalna kwota możliwa do uzyskania to 31 tysięcy złotych.

instalacja PV – do 6000 zł,
instalacja PV przy zakupie innych elementów – do 7000 zł,
magazyn ciepła – do 5000 zł,
magazyn energii elektrycznej – do 16000 zł,
system zarządzania energią HEMS/EMS (pod warunkiem zakupu magazynu ciepła lub energii) – do 3000 zł.

Terminy składania wniosków:

Program Mój prąd miał się zakończyć w grudniu 2022 roku, jednakże rząd dokonał zmian także w tym obszarze. Nabór wniosków został przedlużony do 31 marca 2023 roku.

Kto może skorzystać?

  1. Program “Mój Prąd” skierowany jest do gospodarstw domowych, a beneficjentami mogą zostać wyłącznie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. W czwartej edycji programu Mój Prąd mogą uczestniczyć inwestorzy, którzy są rozliczani w nowym systemie net-billing. Wysokość dofinansowania w formie dotacji wynosi dla inwestorów rozliczanych w net-billing:
    1. do 6000 zł wyniesie dopłata do mikroinstalacji PV
    2. do 7000 zł wyniesie dopłata w przypadku instalacji fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami
    3. do 16 000 zł wyniesie dopłata w przypadku fotowoltaiki z magazynem energii W każdym przypadku są to kwoty do 50% kosztów kwalifikowanych.

Rodzaje inwestycji:

W ramach wniosków o dotację można ubiegać się o inwestycje dotyczące budowy: elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, oraz magazynów energii.

W ramach wniosków o pożyczkę można ubiegać się o inwestycje dotyczące budowy: elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, instalacji wiatrowych oraz  instalacji fotowoltaicznych.

Dlaczego warto?

Korzystanie z dotacji „Mój Prąd” wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim dzięki dotacji, można znacznie obniżyć koszty instalacji OZE. Ponadto, właściciel instalacji może liczyć na oszczędności w postaci niższych rachunków za energię elektryczną, co pozwala na szybsze zwrot inwestycji. Instalacje OZE mogą również zwiększyć wartość nieruchomości i zwiększyć świadomość ekologiczną w społeczeństwie.

Zapisz się na nasz newsletter

Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności dostępnej na stronie internetowej.

Chcesz wykorzystać możliwości jakie daje program Mój Prąd 4.0?

Napisz do nas, chętnie Ci pomożemy!

Polecane artykuły

Mój prąd 5.0

Mój prąd 5.0 – jakie zmiany w 2023 roku? Facebook Instagram Linkedin „Mój prąd 5.0” zostanie uruchomiony. Jakie są zasady jego funkcjonowania? Oferujemy kompleksowe doradztwo

Kredyt ekologiczny

Kredyt ekologiczny – czy istnieje prostszy sposób na zwiększenie efektywności energetycznej? Facebook Instagram Linkedin Kredyt ekologiczny to doskonały sposób na poprawienie efektywności energetycznej. Jest to

Mój prąd 4.0 – Magazyn energii

Mój prąd 4.0 – dotacja do fotowoltaiki i magazynu energii Facebook Instagram Linkedin W dniu 15 grudnia 2022 roku oficjalnie ruszył program Mój prąd 4.0.

Zapisz się na nasz newsletter