Najczęściej zadawane pytania

Dofinansowanie

W 2022 roku możesz liczyć na wsparcie z programów: Mój Prąd, Czyste Powietrze, Mój Elektryk, Moje Ciepło, a także z ulgi termomodernizacyjnej. Chętnie porozmawiamy o warunkach i możliwościach skorzystania z dotacji. Zadzwoń do nas i porozmawiaj o swoich możliwych korzyściach. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu: +48 574 815 163

To program skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Projekt zakłada dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, magazynów ciepła oraz systemów zarządzania energią HEMS/EMS. Maksymalna, łączna kwota dotacji to 20 500 zł. Jednym z warunków jest rozliczanie się w formie net-billingu. Okres kwalifikowalności kosztów rozpoczyna się w dniu 01.02.2020 r., a kończy do dnia 31.12.2023r.

Program ten kieruje się w stronę właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Polega na  dofinansowaniu wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku

„Mój elektryk” jest adresowany do wszystkich kategorii beneficjentów, począwszy od osób fizycznych po przedsiębiorców, samorządy, instytucje i organizacje pozarządowe. W przypadku osób fizycznych dopłata do elektryka wynosi nawet do 27 000 zł dla osób fizycznych. Dla przedsiębiorców maksymalna kwota dofinansowania wynosi 70 000 zł. Nabór wniosków potrwa do 30 września 2025 r.lub wyczerpania środków.

Celem programu jest wsparcie rozwoju ogrzewnictwa z zastosowaniem pomp ciepła w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Można otrzymać współfinansowanie do zakupu i montażu nowych pomp ciepła – urządzenie musi zostać zakupione między 1 stycznia 2021 r. a 31 grudnia 2026 r. Dzięki dotacji można zyskać do 21 tys. złotych dofinansowania.

Miasto Wrocław daje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku na okres 5 lat dla właścicieli budynków podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła, gruntowego wymiennika ciepła czy rekuperatora, które znajdują się na terenie Wrocławia.

 

Zmiana sprzedawcy energii

Na podstawie prawa energetycznego i ustawy, która mówi o tym, że każdy odbiorca energii może zmienić sprzedawcę. 

Zmiana sprzedawcy nie spowoduje wzrostu kosztów za dystrybucję energii.

Nie można, ponieważ dystrybutor jest jeden i to on odpowiada za dostarczenie energii fizycznie poprzez swoje sieci przesyłowe.

Tak. Jedna będzie za samą sprzedaż energii, druga zostaje w OSD jako opłaty za dystrybucję. Więcej informacji udzielamy telefonicznie pod numerem: +48 574 815 163.

W większości przypadków czas trwania procedury zmiany sprzedawcy nie trwa dłużej, niż 30 dni. Wszystkie formalności związane ze zmianą załatwia nowy sprzedawca energii na podstawie pełnomocnictwa.

Fotowoltaika

Inwerter, czyli serce każdej instalacji fotowoltaicznej typu On-grid zamienia prąd stały na przemienny i wprowadza go do sieci energetycznej, do której podłączony jest nasz budynek. Energią wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną można zasilać każde urządzenie, które podłączymy do domowego gniazdka elektrycznego.

Polska ma bardzo dobre warunki, które sprzyjają produkcji prądu ze słońca. Ilość energii słonecznej jaką możemy wykorzystać do produkcji energii elektrycznej jest podobna jak w Niemczech, a u naszego zachodniego sąsiada fotowoltaika sprawdza się bardzo dobrze. Są dni, kiedy całkowite zapotrzebowanie Niemiec na energię pochodzi z odnawialnych źródeł energii. W Polsce może być podobnie.

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musisz wiedzieć, ile energii elektrycznej zużywasz w ciągu roku. Możesz to sprawdzić na fakturach za prąd lub na stronie swojego dostawcy energii elektrycznej w panelu klienta. Skontaktuj się z nami w celu darmowego sprawdzenia faktur. 

W Energymix pracujemy tylko na panelach najwyższej jakości z gwarancją producenta na wytrzymanie gradobicia oraz na śnieg zalegający na panelach zimą. Podczas testów szyba modułu fotowoltaicznego musi wytrzymać gradobicie kulami lodowymi o średnicy 25mm. 

Czas montażu zależy od wysokości budynku, konstrukcji dachu, wielkości instalacji, pogody. Jeśli nie pojawiają się dodatkowe przeszkody, to instalacja o mocy do 10 kW powinna być zamontowana w ciągu 1-3 dni. Instalacja do mocy 50 kW powinna zostać zamontowana w przeciągu tygodnia do dwóch. 

Doradztwo energetyczne

Doradztwo energetyczne to usługi, których celem jest poprawa efektywności energetycznej obiektu oraz zmniejszenie związanych z nimi kosztów.

Korzystanie z doradztwa energetycznego również odbywa się nie tylko przy funkcjonujących budynkach, lecz warto sięgnąć po doradcę przy procesie projektowania. Dzięki temu już na samym starcie inwestycji można zminimalizować koszty. 

Audyt energetyczny budynku służy do oceny zużycia energii cieplnej na potrzeby ogrzewania budynku. Audyt odpowiada również na pytania, jakie modernizacje warto przeprowadzić, by uzyskać oszczędności w tym zakresie oraz jaki będzie czas zwrotu takiej inwestycji.

Zdecydowanie tak. Audyt energetyczny pozwala na określenie, jak najefektywniej zainwestować w termomodernizację. Koszt audytu energetycznego jest niewielki w stosunku do wartości ewentualnej, chybionej inwestycji zrobionej bez audytu. Poza tym, audyt jest często pomocny przy wnioskach o dotację np. w programie Czyste powietrze.

Audyt ten polega na sprawdzeniu wszystkich faktur z ostatnich 12 miesięcy i sprawdzeniu dotychczasowych parametrów dystrybucyjnych. Dzięki audytowi można dostosować parametry do obecnych potrzeb przedsiębiorstwa, a finalnie wygenerować spore oszczędności

Generalnie zależy to od wielkości wygenerowanych oszczędności. W ramach współpracy z naszą firmą audyt przeprowadzamy bezpłatnie. 

Pompy ciepła

To urządzenia, które wykorzystują naturalnie występującą energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu. Z pomocą instalacji fotowoltaicznej są tanie i ekologiczne. Zaawansowane technologie sprawiają, że działają nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Ciepło jest pobierane ze źródeł odnawialnych, a następnie używane do ogrzewania pomieszczeń lub też ciepłej wody użytkowej. Co więcej, pompa ciepła może działać również w odwrotnym trybie, przyczyniając się do schładzania pomieszczeń latem.

Wybór metody ogrzewania budynku zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Musisz jednak pamiętać, że gaz pomimo cen, jest nieodnawialnym źródłem energii. W związku z tym jego zasoby powoli się kurczą. Nie możesz być więc pewien, że stawki za 10 czy 20 lat pozostaną na tym samym poziomie. Pompa ciepła pozwala Ci się w dużym stopniu uniezależnić od podwyżek cen energii na rynku, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką.

Pompy ciepła to niewątpliwie przyszłościowa technologia. Już teraz jest bardzo zaawansowana, a jej ceny stały się przystępne. W obliczu prognozowanych podwyżek cen energii zdecydowanie warto postawić na pompę ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. To inwestycja, która zapewni Ci komfort, oszczędności i bezpieczeństwo.

Przy urządzeniach, takich jak powietrzna pompa ciepła koszt eksploatacji jest niewielki. Większość energii, która jest potrzebna do generowania ciepła, urządzenie pobiera z naturalnego i odnawialnego źródła. Jednak gdy w budynku działa jednocześnie pompa ciepła i fotowoltaika, prądu do zasilania urządzenia grzewczego dostarczą panele słoneczne – niemal zupełnie bezkosztowo. Mimo więc, że początkowy wydatek może się wydawać duży, oszczędności, jakie można osiągnąć, są znacznie wyższe.

Pompa ciepła typu Split składa się z dwóch urządzeń: jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznego agregatu. Natomiast pompa ciepła typu Monoblok to połączenie tych dwóch urządzeń w jednym, z fabrycznie wyprowadzonym układem chłodniczym. Pompy ciepła typu Split wymagają corocznych przeglądów szczelności układu chłodniczego / gazowego. Bardziej popularnym rozwiązaniem ze względu na niższą cenę są pompy splitowe. Dalej się wahasz, którą pompę ciepła wybrać? Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości.

Dobór pompy ciepła jest bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Moc i efektywność pompy ciepła zmienia się zależnie od temperatury czerpanej (powietrze/grunt/woda) i oddawanej (ogrzewanie podłogowe/grzejniki). Dlatego w doborze mocy pompy ciepła trzeba brać pod uwagę bardzo dużo czynników, takich jak np.: temperaturę za oknem, temperaturę na instalacji grzewczej, moc. Zalecamy skorzystanie z naszych usług. Z doświadczenia wiemy, że źle dobrane parametry pompy ciepła to częsta sytuacja. Więcej informacji udzielamy telefonicznie pod numerem: +48 574 815 163.

Magazyny energii

Magazyn energii, mówiąc najprościej, jest urządzeniem, którego zadaniem jest kumulowanie energii do późniejszego wykorzystania. Taką rolę pełnią np. zwykłe, jednorazowe baterie, powerbank, z którego ładujesz telefon czy akumulatory w samochodach elektrycznych. Jak zatem widzisz, zróżnicowanie tych urządzeń jest spore.

Magazyny energii dają nam w dużym stopniu niezależność energetyczną, a także możliwość zredukowania skutków przeciążenia sieci, czyli skoków napięć, które mogą powodować zakłócenia pracy instalacji PV.

Znając już rodzaje technologii dostępnej na rynku, należy zadać sobie pytanie, jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego wybrać? Do fotowoltaiki najczęściej stosuje się akumulatory oparte na licie, gdyż wyróżniają się wysokim stopniem energii właściwej oraz długim czasem eksploatacji.

Obliczenie mocy magazynu do fotowoltaiki jest dość proste. Należy:

  1. sprawdzić roczne zużycie prądu (informacja o tym jest widoczna na każdym rachunku z elektrowni), a następnie podzielić tę wartość przez 365 dni.

Tak uzyskasz średnią ilość energii potrzebną do zasilania Twojego domu czy firmy. Dobierz magazyn energii, którego moc jest nieco wyższa. Zalecamy jednak konsultacje ze specjalistą. 

Magazyn oparty o ogniwa kwasowo-ołowiowe magazynuje około 65 kWh/m3. Systemy wykorzystujące nowocześniejsze ogniwa litowo-jonowe osiągają jeszcze wyższą sprawność – do 95% i gęstość energii dochodzącą do 400 kWh/m3.

Stacja ładowania pojazdu

Podstawową różnicą jest moc i szybkość ładowania pojazdu, ładowarką z prądem zmiennym (AC) naładujemy samochód wolniej niż ładowarką z prądem stałym (DC).

Niestety nie, przed wyborem stacji należy upewnić się, że stacja będzie wyposażona w złącza odpowiednie do gniazda, które znajduje się w naszym samochodzie.

Ładowanie samochodu elektrycznego ze zwykłego gniazdka jest znacząco dłuższe, niż ze stacji ładowania. Naładowanie auta do pełna, z domowego gniazdka może trwać kilkanaście godzin. Często nie możemy przeznaczyć aż tyle czasu, przez co takie ładowanie jest nieatrakcyjne i niekorzystne. Skontaktuj się z nami, aby dobrać odpowiednie elementy pasujące do twojej sytuacji. 

Do użytku prywatnego najlepiej sprawdzają się małogabarytowe stacje ładowania AC typu wallbox. Wszelkie opisy i instrukcję zamieszczamy w naszym newsletterze. Zapisz się tutaj i nie przegap okazji!

Pozwolenie na budowę nie jest wymagane, natomiast należy zgłosić budowę owej stacji do administracji architektoniczno-budowlanej.

Serwis instalacji PV

Okres gwarancji wynosi od 24 miesięcy do 60 miesięcy na prace montażową z możliwością przedłużenia. 

Nawet jeden uszkodzony panel fotowoltaiczny, potrafi obniżyć efektywność działania całej instalacji. Warto postawić na regularny serwis instalacji fotowoltaicznej, który proponujemy wykonywać raz do roku.

W skład serwisu wchodzą koszty naprawcze, ekspertyzy, pomiary, zapewnienie nowych materiałów do naprawy, a w przypadku udostępnienia produktu zastępczego – kosztów jego udostępnienia. Również oferujemy całodobowy monitoring instalacji pozwalający na szybkie wykrycie usterek. Dla naszych klientów objętych gwarancją zapewniamy bezpłatny serwis po pierwszym roku.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Śmiało. Jesteśmy tu, aby pomóc Ci znaleźć to, czego szukasz.

Zadzwoń do nas:

Napisz wiadomość

lub skorzystaj z formularza: