Czyste powietrze - jakie zmiany w 2023 roku?

Wraz z rozpoczęciem roku zmieniły się zasady rządowego programu „Czyste powietrze”. Zwiększyły się progi dochodowe i wysokość dotacji. Beneficjenci wcześniejszych edycji będą też mogli wystąpić o kolejne dofinansowanie.

Cel programu:

Program dofinansowania zakłada wspieranie w zakresie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza, a także wprowadzenie działań na rzecz ochrony środowiska. Programy te zakładają wsparcie dla firm, które wprowadzają zmiany w technologiach produkcji, aby zmniejszyć ich wpływ na środowisko. W ramach programu będą również oferowane dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak biogazownie, ogniwa słoneczne i turbiny wiatrowe.

Czyste powietrze - jakie zmiany w 2023 roku?

Do 2023 r. rząd polski wprowadził szereg zmian w ramach programu Czyste Powietrze. Zmiany dotyczą między innymi wypełniania oraz składania wniosków, obniżony został próg dochodowy uprawniający do dofinansowania, a także skrócone zostały długie terminy oczekiwania na decyzję.

Kto może skorzystać?

Beneficjentem jest osoba fizyczna będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 135 000 zł

W nowej edycji przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrósł do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2651 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku najwyższego wymiaru wsparcia progi dochodowe wynoszą obecnie 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Terminy składania wniosków:

Program Mój prąd miał się zakończyć w grudniu 2022 roku, jednakże rząd dokonał zmian także w tym obszarze. Nabór wniosków został przedlużony do 31 marca 2023 roku.

Budżet:

Zaplanowany budżet projektu wynosi 103 mld zł.

Intensywność dofinansowania:

Program „Czyste Powietrze 2023” pozwala uzyskać dofinansowanie m.in. na:

 • audyt energetyczny,
 • pompy ciepła powietrze/woda,
 • pompy ciepła powietrze/powietrze,
 • gruntowe pompy ciepła,
 • kotły gazowe i olejowe,
 • kotły na paliwo stałe (zagazowujące drewno lub na pellet drzewny),
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
 • mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • instalację centralnego ogrzewania oraz instalację ciepłej wody użytkowej,
 • ogrzewanie elektryczne,
 • podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem,
 • ocieplenie przegród budowalnych oraz na stolarkę okienną i drzwiową.

Od 1 lipca 2023 r., po zastosowaniu okresu przejściowego, wygasa możliwości dofinansowania w ramach Programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3. 

Dlaczego warto?

Dotacje programu Czyste Powietrze są szansą na zmniejszenie zużycia energii i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu można poprawić jakość powietrza i ograniczyć negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Program umożliwia wymianę najbardziej zużytego sprzętu grzewczego na bardziej efektywne technologicznie i energetycznie, co jest korzystne dla środowiska i pozwala na oszczędności na rachunkach za energię. Dodatkowo, dotacje te mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia energii w domu, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Zapisz się na nasz newsletter

Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności dostępnej na stronie internetowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze w 2023 roku?

Napisz do nas, chętnie Ci pomożemy!

Polecane artykuły

Dofinansowania

Mój prąd 5.0

Mój prąd 5.0 – jakie zmiany w 2023 roku? Facebook Instagram Linkedin “Mój prąd 5.0” zostanie uruchomiony. Jakie są zasady jego funkcjonowania? Oferujemy kompleksowe doradztwo

Aktualności

Kredyt ekologiczny

Kredyt ekologiczny – czy istnieje prostszy sposób na zwiększenie efektywności energetycznej? Facebook Instagram Linkedin Kredyt ekologiczny to doskonały sposób na poprawienie efektywności energetycznej. Jest to

Dofinansowania

Moje ciepło

Program “Moje ciepło” rozwiązaniem na rosnące ceny ogrzewania? Facebook Instagram Linkedin Wraz z dynamicznie rosnącymi rachunkami za ogrzewanie zwrócenie się w stronę odnawialnych źródeł energii

Dołacz do nas

Subskrybuj nasz newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami energetycznymi – subskrybuj nasz newsletter i odkrywaj sposoby na oszczędność energii i zrównoważony rozwój!