Czyste powietrze - jakie zmiany w 2023 roku?

Wraz z rozpoczęciem roku zmieniły się zasady rządowego programu „Czyste powietrze”. Zwiększyły się progi dochodowe i wysokość dotacji. Beneficjenci wcześniejszych edycji będą też mogli wystąpić o kolejne dofinansowanie.

Cel programu:

Program dofinansowania zakłada wspieranie w zakresie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza, a także wprowadzenie działań na rzecz ochrony środowiska. Programy te zakładają wsparcie dla firm, które wprowadzają zmiany w technologiach produkcji, aby zmniejszyć ich wpływ na środowisko. W ramach programu będą również oferowane dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak biogazownie, ogniwa słoneczne i turbiny wiatrowe.

Czyste powietrze - jakie zmiany w 2023 roku?

Do 2023 r. rząd polski wprowadził szereg zmian w ramach programu Czyste Powietrze. Zmiany dotyczą między innymi wypełniania oraz składania wniosków, obniżony został próg dochodowy uprawniający do dofinansowania, a także skrócone zostały długie terminy oczekiwania na decyzję.

Kto może skorzystać?

Beneficjentem jest osoba fizyczna będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 135 000 zł

W nowej edycji przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrósł do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2651 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku najwyższego wymiaru wsparcia progi dochodowe wynoszą obecnie 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Terminy składania wniosków:

Program Mój prąd miał się zakończyć w grudniu 2022 roku, jednakże rząd dokonał zmian także w tym obszarze. Nabór wniosków został przedlużony do 31 marca 2023 roku.

Budżet:

Zaplanowany budżet projektu wynosi 103 mld zł.

Intensywność dofinansowania:

Program „Czyste Powietrze 2023” pozwala uzyskać dofinansowanie m.in. na:

 • audyt energetyczny,
 • pompy ciepła powietrze/woda,
 • pompy ciepła powietrze/powietrze,
 • gruntowe pompy ciepła,
 • kotły gazowe i olejowe,
 • kotły na paliwo stałe (zagazowujące drewno lub na pellet drzewny),
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
 • mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • instalację centralnego ogrzewania oraz instalację ciepłej wody użytkowej,
 • ogrzewanie elektryczne,
 • podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem,
 • ocieplenie przegród budowalnych oraz na stolarkę okienną i drzwiową.

Od 1 lipca 2023 r., po zastosowaniu okresu przejściowego, wygasa możliwości dofinansowania w ramach Programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3. 

Dlaczego warto?

Dotacje programu Czyste Powietrze są szansą na zmniejszenie zużycia energii i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu można poprawić jakość powietrza i ograniczyć negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Program umożliwia wymianę najbardziej zużytego sprzętu grzewczego na bardziej efektywne technologicznie i energetycznie, co jest korzystne dla środowiska i pozwala na oszczędności na rachunkach za energię. Dodatkowo, dotacje te mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia energii w domu, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Zapisz się na nasz newsletter

Szczegóły na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności dostępnej na stronie internetowej.

Chcesz wykorzystać możliwości jakie daje program Czyste Powietrze?

Napisz do nas, chętnie Ci pomożemy!

Polecane artykuły

Mój prąd 5.0

Mój prąd 5.0 – jakie zmiany w 2023 roku? Facebook Instagram Linkedin „Mój prąd 5.0” zostanie uruchomiony. Jakie są zasady jego funkcjonowania? Oferujemy kompleksowe doradztwo

Kredyt ekologiczny

Kredyt ekologiczny – czy istnieje prostszy sposób na zwiększenie efektywności energetycznej? Facebook Instagram Linkedin Kredyt ekologiczny to doskonały sposób na poprawienie efektywności energetycznej. Jest to

Mój prąd 4.0 – Magazyn energii

Mój prąd 4.0 – dotacja do fotowoltaiki i magazynu energii Facebook Instagram Linkedin W dniu 15 grudnia 2022 roku oficjalnie ruszył program Mój prąd 4.0.

Zapisz się na nasz newsletter